Розробляючи вимоги на пакети з медичної реабілітації у Програмі медичних гарантій на 2021 рік, Робоча група спирається на підходи з доведеною ефективністю.
У Національній службі здоров’я України відбулося друге засідання Робочої групи медичних експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом медична реабілітація.
Представники НСЗУ, фахівці-реабілітологи, керівники реабілітаційних відділень та центрів обговорили вимоги до пакетів “Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням опорно-рухового апарату” та “Медична реабілітація дорослих та дітей від трьох років з ураженням нервової системи”. Серед членів Робочої групи - викладачка кафедри фізичної терапії та ерготерапії, фахівець з фізичної реабілітації відділення реабілітації хворих з наслідками неврологічних захворювань та травм Національного університету фізичного виховання та спорту, членкиня ГО “Українське товариство ерготерапевтів” Аліна Терещенко, доцент кафедри фізичного виховання і здоров'я, фізичної терапії, ерготерапії з спортивною медициною та фізичною реабілітацією УМСА Євгеній Страшко, директор Житомирського центру вертебрології і реабілітації Олександр Торбас, доцент кафедри фізичної та реабілітаційної медицини і спортивної медицини, лікар-невропатолог відділення фізичної та реабілітаційної медицини НМАПО ім.Шупика Володимир Голик, завідувач Інсультного центру клініки “Оберіг” Юрій Фломін, керівниця науково-організаційного відділу Інсультного центру клініки “Оберіг” Марина Гуляєва та інші.
Було обговорено питання щодо встановлення реабілітаційного діагнозу за МКФ, визначення реабілітаційного прогнозу мультидисциплінарною командою, за результатами реабілітаційного обстеження для переведення пацієнта на інший етап реабілітації або догляду, складання індивідуальної програми реабілітації для пацієнтів, направлення на лабораторні та інструментальні дослідження тощо. Окрему увагу експертів було зосереджено на кадровому забезпеченні медичних закладів, що укладатимуть договори на пакети з реабілітації.
Голова Робочої групи за напрямом медична реабілітація кандидат медичних наук Світлана Дудник: “Даний вид допомоги дуже потрібен українським пацієнтам і його треба розвивати. Розробляючи вимоги на пакети з медичної реабілітації у Програмі медичних гарантій на 2021 рік, спираємося на підходи з доведеною ефективністю. Зокрема, до складу мультидисциплінарних реабілітаційних бригад при наданні реабілітаційної послуги в стаціонарних умовах має входити лікар тієї спеціальності, за напрямом якої проводиться реабілітація. Це необхідно для безпеки пацієнта. У 2021 році ми контрактуватимемо тільки ті заклади, які надають якісну реабілітаційну допомогу. Вони повинні мати відповідне обладнання і можливість консультування іншими спеціалістами. Це також важливо у випадку наявності супутньої патології у пацієнтів, окрім основного захворювання, з приводу якого вони отримали функціональні обмеження. Отже, реабілітаційні послуги мають бути якісними та безпечними для пацієнта. У переліку законтрактованих закладів не має бути таких, що не спроможні надати адекватної реабілітаційної допомоги.”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я”.
Довідка. У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.