ЕСОЗ
Архітектура
На сьогодні в Україні створена та функціонує електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) - інформаційно-телекомунікаційна система, яка забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління медичною інформацією в електронному вигляді. Технічна архітектура ЕСОЗ передбачає так звану гібридну модель – двокомпонентну систему з єдиною центральною базою даних (ЦБД), яка належить державі, та множиною бізнесових електронних медичних інформаційних систем (МІС). При цьому держава встановлює правила та стандарти ЕСОЗ, гарантує безпеку системи, а бізнес відповідальний за надання сервісів користувачам.
Зазначене архітектурне рішення має суттєві переваги для користувачів системи. Так, користувачі системи (пацієнти, лікарі, аптечні працівники, менеджери закладів) через наявність великої кількості МІС отримують конкурентний вибір електронних сервісів, належну технічну та консультаційну підтримку щодо роботи в системі. При цьому жодна важлива інформація не буде втрачена через зміну МІС – всі ключові дані зберігаються централізовано в ЦБД. Це є перевагою і для держави – така інформація показує цілісну картину надання медичних послуг для всієї країни, що дозволяє здійснювати якісний аналіз та прогноз необхідних медичних послуг для населення.
ЕСОЗ є одним з основних інструментів впровадження нової моделі фінансування медичної галузі. Розвиток ЕСОЗ синхронізовано з іншими системними змінами в охороні здоров’я.
Можливості для користувачів
Для пацієнта - це можливість збереження власної медичної картки в єдиному місці (у ЦБД). Так, при зміні лікаря чи закладу картка залишається захищеною і доступною під час наступних прийомів.
Для менеджера закладу – це доступ до надійних і актуальних даних його закладу, які можна аналізувати і приймати на основі них рішення щодо подальшого розвитку закладу.
Для медичних працівників – позбавлення необхідності паперової роботи, формування статистичних форм, заповнення медичних форм і довідок. Також це можливість аналізувати інформацію щодо пацієнтів, яким було надано медичні послуги, використовувати знеособлену інформацію в наукових, дослідницьких та професійних цілях.
Для всіх охочих – доступ до знеособленої інформації по всім закладам країни, аналітичним та звітним документам щодо наданих медичних послуг, які представлені в зручній формі на сайті НСЗУ.