Пропозиції медичних експертів стосуються, зокрема, додаткових інструментальних обстежень, співпраці медичних закладів із неурядовими організаціями, проведення швидкої діагностики туберкульозу та передачі протитуберкульозних препаратів на первинний рівень.
У Національній службі здоров’я України відбулося друге засідання Робочої групи експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом “Фтизіатрія”.
Було обговорено пропозиції та зауваження до пакетів “Діагностика та лікування дорослих і дітей із туберкульозом у амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз на первинному рівні медичної допомоги”.
Учасники Робочої групи - провідні лікарі-фтизіатри, керівники протитуберкульозних закладів та лікувальних відділень, представники громадських та міжнародних організацій. Зокрема, завідувачка амбулаторно-діагностичного відділення КНП «Фтизіатрія» Надія Дядик, медична директорка Херсонського фтизіопульмонологічного центру Галина Коваль, в.о.генерального директора “ДОКЛПО “Фтизіатрія” ДОР” кандидат медичних наук Наталія Гранкіна, директор Полтавського протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця та інші.
Пропозиції стосувалися, зокрема:
- інструментальних обстежень, які необхідні для надання якісної медичної допомоги;
- співпраці закладів охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на ТБ із неурядовими організаціями,
- додаткового медичного обладнання, зокрема, наявності пульсоксиметра у ЗОЗ, що надає таку послугу;
- забезпечення проведення швидкої діагностики туберкульозу, в тому числі МЛС-ТБ з використанням молекулярно-генетичних методів діагностики ТБ;
- можливості передачі протитуберкульозних препаратів на первинний рівень;
- тактики нагляду та лікування за хворими з латентною туберкульозною інфекцією;
- безперервне та постійне інформування населення з питань профілактики, ранніх симптомів та ознак туберкульозної інфекції, а також необхідності своєчасного лікування;
- харчування пацієнтів при стаціонарному лікуванні відповідно до чинного законодавства;
- важливості надання психологічної підтримки пацієнтам, тощо.
Голова Робочої групи за напрямом фтизіатрія кандидат медичних наук Світлана Дудник: “Державна стратегія розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню, спрямована на підвищення доступності та якості пацієнтам з туберкульозом. Тому буде впроваджено новий пакет «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Він передбачає контрольоване лікування, моніторинг, психологічна підтримка, динамічне спостереження за станом пацієнта, організація забору біологічного матеріалу, визначення спільно з пацієнтом моделі лікування (на підставі рекомендації лікаря- фтизіатра та лікарів інших спеціальностей у разі супутніх патологій), обов’язковий контроль прийому протитуберкульозних препаратів хворим та інше.
У кожного сімейного лікаря має бути анкета, за якою він зможе визначити, чи перебуває пацієнт у групі ризику. Якщо він контактує з хворим на туберкульоз, має ослаблену імунну систему, є ВІЛ-інфікованим тощо, слід направити його на додаткове обстеження. Водночас надважливо максимально виявляти хворих на туберкульоз на всіх рівнях надання медичної допомоги. Медичні працівники мають дотримуватись певних стандартів в наданні медичної допомоги і також виявляти туберкульоз на всіх рівнях надання медичної допомоги ”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я”.
Довідка.
У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.