Відповідний проєкт постанови Кабінету Міністрів України винесено на громадське обговорення. Постанову розроблено з метою забезпечення доступності лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України в рамках Програми медичних гарантій.
Нагадаємо, що з 1 липня НСЗУ адмініструватиме програму реімбурсації лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах цукрового та нецукрового діабету. Мова про інсуліни та десмопресин.
Також цього року особи з розладами психіки та поведінки, а також пацієнти з епілепсією матимуть змогу отримувати у рамках програми реімбурсації, безоплатно або з незначною доплатою необхідні лікарські засоби. Це стосується лікування в амбулаторних умовах розладів психіки та поведінки, епілепсії. Старт цього етапу програми заплановано на 1 жовтня 2021 року. Таке розширення програми “Доступні ліки” зафіксовано у Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у II-IV кварталах 2021 року.
Для реалізації цих напрямків та забезпечення пацієнтів відповідними лікарськими засобами за рахунок коштів Державного бюджету України в рамках Програми медичних гарантій необхідно внести відповідні зміни до чинних нормативно-правових актів. Вони передбачені проєктом постанови. У проєкті постанови пропонуються зміни до Порядку розрахунку граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби та Порядку реімбурсації лікарських засобів, а також перехідні норми для забезпечення прав і інтересів як пацієнтів, так і аптечних закладів, які відпускають інсуліни.
Новий реєстр граничних оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації станом на 1 липня 2021 року, буде сформовано та оприлюднено до 19 травня 2021 року.
Т.в.о. Голови НСЗУ Андрій Віленський:
“Зараз фінансування програми відшкодування вартості інсулінів відбувається за субвенцією. Розмір якої є недостатнім для забезпечення 100% потреби пацієнтів з цукровим діабетом. Через це місцеві бюджети змушені дофінансовувати програму. Різна спроможність громад спричиняє ризики неможливості забезпечити пацієнтів препаратами в деяких областях. Так не повинно бути. З другого півріччя НСЗУ адмініструватиме програму реімбурсації інсулінів. Бюджет на забезпечення інсулінами збільшено до понад мільярда гривень на 6 місяців. Цього достатньо, щоб забезпечити всіх пацієнтів гарантованим інсуліном згідно з визначеними категоріями. Підготовці нормативно-правових актів передувала серія спільних зустрічей клінічних експертів МОЗ та НСЗУ з провідними українськими фахівцями з ендокринології та пацієнтськими організаціями, а також іншими зацікавленими сторонами”.
З 1 липня по 31 грудня 2021 року договори про реімбурсацію лікарських засобів для лікування в амбулаторних умовах цукрового діабету та нецукрового діабету в межах Програми медичних гарантій укладає НСЗУ. Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник, як це зараз відбувається з “Доступними ліками”. Інсулін пацієнти зможуть отримувати безоплатно або з доплатою - за електронним рецептом.
Проєкт постанови Кабінету Міністрів України "Про реімбурсацію лікарських засобів за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення" оприлюднено 16 квітня на сайті МОЗ. Зауваження та пропозиції приймаються протягом 15 календарних днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7, тел. 200-06-86, контактна особа: Карпенко Ірина Вікторівна, e-mail: [email protected] та Загородько Олександр Анатолійович, e-mail: [email protected].