За результатами дослідження “Індекс здоров’я”, у 2019 році понад 50 %, відвідували гінеколога з профілактичною метою впродовж останніх 12 місяців, 40% опитаних жінок сдавали мазок на цитологічне дослідження і 22,2% робили мамографічне обстеження.
У 2020 році в Програмі медичних гарантій НСЗУ передбачила усі найважливіші види медичної допомоги на первинному, амбулаторному та стаціонарному рівнях для того, щоб жінки дбали про своє здоров’я. Так залишиться і в наступному році.
З 30 мільйонів 675 тисяч українців, які уклали декларацію зі своїм лікарем, понад 17 мільйонів - жінки. Навідуватися до свого лікаря варто не лише тоді, коли щось заболить, а й для профілактики. Радимо дотримуватись наступних профілактичних заходів: контроль артеріального тиску, контроль глюкози та холестерину в крові та контроль індексу маси тіла.
Якщо у жінки є скарги, або сімейний лікар вважає за потрібне додатково обстежити пацієнтку, він направить її до потрібного вузького спеціаліста або на необхідну діагностику. Крім того, відповідно до рекомендацій ВООЗ, бажано здійснювати перевірку зору і слуху. Тож ваш лікар може створити направлення до офтальмолога та отоларинголога навіть за відсутності скарг.
Важливою для жінок є профілактика виникнення новоутворень у молочних залозах та шлунково-кишковому тракті. У Програмі медичних гарантій особливу увагу приділено ранній діагностиці онкологічних захворювань. Зокрема, в переліку досліджень, які входять в пріоритетні послуги, включено мамографію, езофагогастродуоденоскопію та колоноскопію. Мамографію сімейний лікар може призначити пацієнтці після 40 років. Езофагогастродуоденоскопію та колоноскопію - після 50 років.
Щорічні профілактичні огляди у гінеколога мають бути обов’язковими. До гінеколога пацієнтка має право звернутися без направлення. Його допомога безоплатна, якщо заклад уклав відповідний договір із Національною службою здоров’я за пакетом “Амбулаторна медична допомога”. За необхідності гінеколог, призначить додаткові обстеження чи аналізи. До амбулаторної допомоги за Програмою медичних гарантій входять, зокрема, інструментальні обстеження (в тому числі УЗД), загально-клінічні та біохімічні лабораторні обстеження, лікування в амбулаторних умовах та в умовах денного стаціонару.
За результатами дослідження “Індекс здоров’я”, у 2019 році понад 50 %, відвідували гінеколога з профілактичною метою впродовж останніх 12 місяців, 40% опитаних жінок сдавали мазок на цитологічне дослідження і 22,2% робили мамографічне обстеження. Ці показники є вищими, порівняно з попередніми роками. Тож показники охоплення профілактичними оглядами серед жінок зростає.
Жінки можуть обирати гінеколога, який буде вести вагітність, та пологовий будинок, в якому народжуватимуть. Місце проживання чи прописки не має значення. Жодних благодійних внесків платити не потрібно. Для пологів не потрібне додаткове направлення.
Цього року медична допомога при пологах визначена як пріоритетна послуга. У Програмі медичних гарантій наступного року НСЗУ пропонує залишити медичну допомогу при пологах пріоритетним напрямком та збільшити тариф на надання такої допомоги. Також НСЗУ пропонує виділити в окремий пакет послуги з ведення вагітності в амбулаторних умовах.