Бюджет Програми медичних гарантій у 2021 році становить 123 з половиною млрд грн.
Універсальне охоплення або Universal Health Coverage - одна з Цілей сталого розвитку. Шлях до цієї цілі відомий - акумулювати достатньо коштів на охорону здоров'я, зменшити платежі з кишені пацієнта, а також підвищувати ефективність використання наявних коштів. Цей принцип означає, що цивілізовані країни мають прагнути, щоб кожен їхній громадянин мав доступ до необхідних медичних послуг та ліків, належної якості і не зазнавав при цьому фінансових труднощів через оплату лікування.
Програма медичних гарантій, яку впроваджує НСЗУ, є невід’ємною складовою універсального медичного охоплення. Гарантований пакет медичних послуг є також інструментом прозорої раціоналізації в системі охорони здоров’я. Він допомагає зробити правила роботи системи зрозумілими і для лікарів, і для пацієнтів.
Національна служба здоров’я України активно працює у цьому напрямі, впроваджуючи Програму медичних гарантій. Це - перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню та оплачує з коштів державного бюджету за єдиними тарифами. Це також прозорі правила доступу до медичних послуг, які наперед відомі пацієнтам і дають їм фінансову точку опори під час лікування. А отже, запобігають катастрофічним витратам на медичну допомогу з власних кишень.
З 1 квітня цього року розпочне діяти нова Програма медичних гарантій. Вона удосконалена і деталізована відповідно до потреб пацієнта. У Програмі медгарантій на 2021 рік передбачено 35 пакетів медичних послуг, в тому числі пакет вакцинації від COVID-19. Три пакети медичних послуг нові, ще п’ять - виокремлені із існуючих пакетів медичних послуг. Для пацієнтів таке розширення Програми медичних гарантій означатиме зручніший та зрозумілий маршрут за цими послугами.
Як і у минулому році, Програма медичних гарантій охоплюватиме такі види медичної допомоги, як: первинна, спеціалізована та високоспеціалізована допомога, екстрена, паліативна допомога та реабілітація, медична допомога дітям до 16 років та медична допомога при вагітності та пологах. Тобто Програма медичних гарантій покриває найважливіші медичні послуги - консультації, лабораторні та інструментальні дослідження, госпіталізації, операції та реабілітацію.
Бюджет Програми медичних гарантій-2021 становить 123 з половиною млрд грн. Така сума визначена у законі “Про Державний бюджет України у 2021 році”.
В умовах обмеженого фінансуванн необхідно визначати пріоритети. У Програмі медичних гарантій це фокус на тих захворюваннях, які є найпоширенішими причинами смертності українців, охорона материнства та дитинства і лікування захворювань, які є дороговартісними для пацієнтів.
Це лікування інсульту та інфаркту, медична допомога при пологах та у складних неонатальних випадках, а також інструментальні обстеження для ранньої діагностики онкології.
У 2021 році тариф, який платитиме НСЗУ за лікування гострого мозкового інсульту буде залежати від наданої допомоги - у разі проведення лікувальних ендоваскулярних втручань він становитиме понад 97 тисяч. Це сучасний метод видалення згустку крові, який підвищує шанси на повноцінне одужання пацієнта. Вартість лікування інсульту з використанням тромболітичної терапії становитиме 54 тис грн.
Так само поділятиметься вартість послуг з лікування гострого інфаркту міокарда. У разі проведення стентування тариф становитиме 32 тис. грн.
Ключовий акцент Програми медгарантій 2021 - наближення медичної допомоги до пацієнта. Цього ми хочемо досягти через розвиток амбулаторного рівня допомоги та інтегровані медичні послуги. Тому ми пропонуємо новий пакет для мобільних психіатричних команд, які зможуть надавати допомогу пацієнту вдома.
Після завершення гострого перебігу хвороби пацієнти можуть продовжувати лікування амбулаторно. У 2021 році згідно із стратегією розвитку протитуберкульозної служби, до цієї роботи долучиться первинна ланка. Для цього ми запроваджуємо спеціальний новий пакет. Не всі сімейні лікарі будуть працювати із пацієнтами із туберкульозом. Таке рішення буде добровільним.
Пацієнтів із туберкульозом фтизіатр буде спрямовувати до тих сімейних лікарів, які мають відповідну кваліфікацію, а центр, у якому вони працюють, договір із НСЗУ. Йдеться про пацієнтів, які можуть лікуватися амбулаторно і не виділяють бактерію туберкульозу, тобто не можуть передати її іншим людям.
Серед нових пакетів у 2021 році - лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями. Цю медичну допомогу виділили в окремий пакет, адже в Україні щороку виявляють приблизно 12 тис. випадків злоякісних захворювань лімфатичної та кровотворної системи. Пацієнти з цими діагнозами потребують тривалої та дороговартісної медичної допомоги. І трансформація системи охорони здоров’я, яка зараз відбувається, покликана знизити катастрофічні витрати на лікування, які несуть пацієнти з онкологією зі своєї кишені.
Тариф становитиме понад 54 тис грн. До нього застосовуються коригувальні коефіцієнти. Наприклад, за лікування дітей заклад отримуватиме втричі більше коштів.
Наша ціль не просто закуповувати медичні послуги, а і впливати на їх якість. Тому у цьому році НСЗУ запропонувала ввести доплату за результат виконання договору.
За пріоритетними напрямами ми пропонуємо впливати на якість медичної допомоги через дотримання маршруту пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта до того закладу, який має договір з НСЗУ на лікування інсульту та інфаркту. А значить - у такому закладі є все необхідне обладнання та спеціалісти, щоб надати ефективну допомогу пацієнту.
Індикатори якості будуть і для первинної медичної допомоги. Вони стосуватимуться виконання першого щеплення вакциною від кору, паротиту та краснухи дітей до 6 років.