Національна служба здоров’я України у проекті Програми медичних гарантій на 2021 рік пропонує підвищити капітаційну ставку для первинної медичної ланки на 21,6 %.
Трансформація системи охорони здоров’я розпочалася два роки саме з первинної ланки. «Первинка» першою перейшла на нову систему фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Переваги нової системи вже буквально за кілька місяців відчули як пацієнти, так і лікарі.
Пацієнти отримали можливість обрати свого лікаря, незалежно від місця реєстрації чи прописки, та додаткові сервіси у медзакладах. Медзаклади отримали більше коштів, які було спрямовано на підвищення зарплат лікарям, покращення умов для обслуговування пацієнтів.
На сьогодні своїх лікарів обрали понад 30 млн українців. Первинну допомогу українцям надають понад 23 000 лікарів.
НСЗУ законтрактувала 1624 надавачі первинної меддопомоги, з яких 1093 – комунальні медзаклади, 193 – приватні, 338 – лікарі-ФОП. На сьогодні вони отримали від НСЗУ понад 10 млрд грн. за надання допомоги пацієнтам в січні-липні.
Навантаження на лікарів первинної ланки в нашій країні зростає - вони опинились на передовій боротьби з COVID-19. Адже пацієнт з симптомами коронавірусної інфекції в першу чергу звертається за допомогою саме до свого лікаря. У майже 600 медзакладах первинки було сформовано мобільні бригади, які виїжджають до пацієнтів з підозрою на COVID-19, щоб взяти матеріал для проведення ПЛР-тестування.
У НСЗУ переконані. що зростання навантаження на лікарів необхідно компенсувати збільшенням фінансування за надані ними послуги пацієнтам. Тож у наступному році НСЗУ пропонує підвищити капітаційну ставку для лікарів первинки на 21,6%.
Також НСЗУ пропонуємо закласти в бюджет на первинку 5% додатково - на доплати закладам за виконання умов договору з НСЗУ. Таким чином ми розраховуємо покращити якість надання медичної допомоги пацієнтам на первинному рівні.
Сімейна лікарка КНП ЦПМСД № 1 Дніпровського району Києва Марина Сікорська: “Завдяки реформі первинної ланки, що розпочалася лише два роки тому, дуже змінилося ставлення до сімейної медицини. Престиж та статус сімейного лікаря зріс.
Раніше первинна ланка вважалася майже непотрібною. Пацієнти при будь-якій проблемі одразу зверталися до вузького спеціаліста. Заболіло вухо - до лора, живіт - до хірурга. Тепер усе змінилося - пацієнти знають, що сімейний лікар вирішує майже 90 % усіх проблем зі здоров’ям. Від нас люди почали дізнаватися про профілактику хвороб. Як лікар стверджую - українці перестали боятися візитів до лікарів.
Сьогодні лікарі первинної ланки отримали широку можливість відвідувати багато тренінгів, курсів. Це стало доступним і стимулює професійний розвиток. Мій державний центр, у якому я працюю, проводить регулярно тренінги. Зокрема,і внутрішні, коли лікарі навчають один одного.
Раніше вважалося, що державна медицина - це дно. Тепер усе частіше до мене звертаються інтерни з проханням прийти і подивитися, як працює сімейний лікар. Сьогодні бути лікарем первинки - це круто”.