На сьогодні 60% направлень виписали лікарі первинної ланки, 40% - лікарі, що надають спеціалізовану допомогу.
Електронне направлення є умовою для отримання пацієнтом спеціалізованої медичної допомоги безоплатно. На сьогодні в електронній системі охорони здоров’я лікарі створили 7,5 млн електронних направлень для майже 3 млн пацієнтів. З липня щомісяця лікарі виписують пацієнтам в середньому 2,5 млн е-направлень.
Електронні направлення виписує лікар первинки або лікуючий лікар. Зокрема, на сьогодні 60% направлень виписали лікарі первинної ланки, 40% - лікарі, що надають спеціалізовану допомогу.
Пацієнт самостійно обирає медзаклад, в якому отримати спеціалізовану допомогу, на яку направив його лікар, незалежно від свого місця проживання чи прописки, або того, в якому районі чи місті працює лікар, який виписав направлення. Зокрема, пацієнт може звернутись в комунальний заклад або у приватну клініку чи до лікаря, який має власну практику, якщо вони уклали договори з НСЗУ на надання відповідних послуг.
Для отримання послуги пацієнтом за направленням так само не має значення, виписав його лікар комунального закладу чи приватного, або лікар-ФОП. Пацієнт отримає допомогу за направленням безоплатно в будь-якому закладі, що має договір з НСЗУ на надання потрібних пацієнту послуг. А НСЗУ перерахує кошти саме тому закладу, в який звернувся за допомогою пацієнт.
У ТОП-3 лідерів за кількістю виписаних направлень КНП «2-а міська поліклініка м.Львова» та консультативно-діагностичні центри міста Києва, зокрема Святошинського, та Шевченківського районів, лікарі яких виписали пацієнтам понад 70 тисяч направлень.
Переважна більшість е-направлень – планові, лише 4% - ургентні, тобто такі випадки, коли пацієнту терміново потрібна спеціалізована допомога.
Серед 7,5 млн направлень, які були створені в електронній системі з квітня поточного року переважають направлення на консультації лікарів-спеціалістів – їх 65%.
- 14% направлень - на візуалізацію;
- 11% - на лабораторну діагностику;
- 4% - на госпіталізацію.
На сьогодні майже 3 млн виписаних е-направлень за Програмою медичних гарантій вже виконані. Це означає, що пацієнти отримали медичну послугу чи лікування, на яке їх направляв лікар. 46% цих направлень виконано тим же надавачем, який виписав направлення. Тобто пацієнти отримали спеціалізовану допомогу в тому ж закладі, в якому працює лікар, що направив його на отримання таких послуг.
За даними ЕСОЗ, на сьогодні пацієнти за е-направленням отримали найбільше консультацій у таких лікарів: у невролога – 262 тисячі пацієнтів, у офтальмолога та ЛОРа – по 200 тисяч пацієнтів, у хірурга – 188 тисяч, у ендокринолога – 152 тисячі, у кардіолога, травматолога – по 100 тисяч пацієнтів.
До деяких лікарів-спеціалістів пацієнт може потрапити без направлення. Це, зокрема гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутись до лікаря, у якого пацієнт із хронічними захворюваннями перебуває під медичним наглядом.
Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з лікарем.
Щоб отримати медичну допомогу за е-направленням пацієнту потрібно:
- звернутись до лікаря, з яким укладено декларацію, або лікуючого лікаря;
- лікар випише е-направлення, тобто створить його в електронній системі охорони здоров’я, а на телефон пацієнта надійде смс з номером направлення. Якщо у пацієнта немає телефону, лікар роздрукує направлення;
- обрати медзаклад, в якому пацієнт хоче отримати медичну послугу за направленням та завітати до нього.