Понад 20 років Україна має статус держави з високим рівнем поширеності туберкульозу. За показниками захворюваності входить до першої десятки країн світу та є другою у Європі. Водночас гострою залишається проблема щодо виявлення, доступності та якості лікування цієї інфекційної хвороби. Тому цього року у Програмі медичних гарантій з’явився новий пакет - «Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги». Це наблизило послугу до пацієнтів і забезпечило безперервність лікування.
Про успішний досвід надання цього виду допомогу на первинній ланці розповідає Андрій Нечипорук - головний лікар Шепетівського центру первинної медико-санітарної допомоги, що на Хмельниччині.
“Згідно розробленої візії та місії закладу одним з головних пріоритетів нашої команди є саме профілактика захворювань, в тому числі туберкульоз. Ми визначили основний акцент саме на дітей - групу ризику з контакту з хворим на туберкульоз. Діти, особливо до 5 років, найбільш уразлива група населення. Вони заражаються туберкульозом від батьків або близького оточення. Ми відійшли від догми, що на первинці мають працювати лише сімейні лікарі. Натомість у нас працюють 11 педіатрів в окремій дитячій амбулаторії. У нашій дитячій амбулаторії вже дитячий фтизіатр 1-ої категорії.
У 2021 році на первинному рівні медичної допомоги нові можливості нам надала Національна служба здоров’я України, яка запровадила новий пакет послугз супроводу та лікування дорослих та дітей з туберкульозом. Після підписання цього пакету послуг у нас з’явилися нові можливості з удосконалення діагностики та лікування туберкульозу. З акцентом на дітей.
В рамках ПМГ ми проводимо динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів з діагнозом туберкульоз на амбулаторному етапі. Таких хворих на сьогодні – 15, з них двоє дітей. Здійснюється весь комплекс лабораторно-інструментальних досліджень. Запроваджено контрольоване лікування на підставі рекомендації лікаря-фтизіатра другого рівня медичної допомоги. Переконаний, що тільки інтегрованість у боротьбі з туберкульозом, співпраця всіх рівнів медичної допомоги та своєчасна діагностика є запорукою подолання туберкульозу.
Супровід і лікування туберкульозу дорослих та дітей на первинці - це новий та важкий для нас напрямок, але дуже правильний напрямок, оскільки саме наближення медичної допомоги таким хворих у співпраці всіх рівнів медичної допомоги, громадських організацій, наблизить нас до зниження такого небезпечного захворювання”.
Шепетівський центр ПМСД Шепетівської міської ради Хмельницької області обслуговує 70 населених пунктів. У штаті - 46 лікарів. Укладено декларацій - понад 60 тисяч. Загальний обсяг фінансування понад 3,2 млн. грн. на місяць.
Заклад підписав договори з НСЗУ на надання первинної медичної допомоги, мобільної паліативної допомоги, вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз на первинному рівні медичної допомоги.