Якісна перинатальна допомога знижує рівень малюкової смертності, дитячої інвалідизації та розвиток хронічних захворювань.
У Національній службі здоров’я України відбулося друге засідання Робочої групи медичних експертів за напрямами “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках” та “”Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими упродовж перших трьох років життя” Програми медичних гарантій на 2021.
В обговоренні взяли участь провідні науковці в області неонатології, керівники перинатальних центрів, медичних закладів та завідувачі відділень з різних областей країни, представники громадських та пацієнтських організацій. Серед фахівців - заступниця директора Інституту педіатрії, акушерства і гінекології президент Асоціації неонатологів України професор Тетяна Знаменська, професор кафедри педіатрії Львівського НМУ ім. Данила Галицького Дмитро Добрянський, Медичний директор з неонатологічної допомоги Чернівецького перинатального центру Ілля Кошурба, завідувачка відділення інтенсивного виходжування глибоко недоношених дітей ОХМАТДИТу Тетяна Орлова, провідний науковий співробітник відділу неонатології Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Ольга Воробйова, голова ГО “Ранні пташки” Олександра Балясна та інші спеціалісти.
У ході заходу було обговорено та прийнято пропозиції, зокрема, щодо додаткових лабораторних досліджень, відповідно до галузевих стандартів (визначення аміаку в сироватці крові), забезпечення цілодобового повного/часткового парентерального харчування з комп'ютерним розрахунком його компонентів, транспортування новонароджених виїзною неонатологічною бригадою невідкладної медичної допомоги та інтенсивної терапії до закладів охорони здоров’я спеціалізованої або високоспеціалізованої медичної допомоги, в яких бригада є структурним підрозділом, консультування, за потребою, дитячих лікарів - ортопеда, ендокринолога, сурдолога.
Також фахівці обговорили та прийняли зауваження щодо кадрового забезпечення перинатальних центрів та наявності необхідного медичного обладнання для надання неонатологічної допомоги.
Голова Робочої групи за напрямами “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках” та “Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворим, упродовж перших трьох років життя” Олена Ковальова: “У Програмі медичних гарантій медичну допомогу новонародженим у складних неонатальних випадках визначено пріоритетною послугою. Такою вона залишиться й у наступному році. Кожен передчасно народжений малюк має право на життя. Якісна перинатальна допомога знижує рівень малюкової смертності, дитячої інвалідизації та розвиток хронічних захворювань. Безоплатна медична допомога з перших хвилин життя передчасно народженого малюка істотно знижує фінансове навантаження на родину.
Аби спеціалізований заклад міг укласти договір з НСЗУ на надання медичних послуг за цим пріоритетним напрямом, він має відповідати чітким вимогам. Зокрема, мати відділення інтенсивної терапії для лікування найбільш важких немовлят, кабінет катамнестичного спостереження за вкрай недоношеними/хворими дітьми, відділення для виходжування новонароджених після перебування у відділенні інтенсивної терапії, а також забезпечувати консультування немовлят широким спектром вузьких спеціалістів.
Потрібно впроваджувати комплексні заходи у цій медичній галузі. Не лише рятувати життя малюків, а й щоб зі стін лікувальних закладів вони виходили здоровими повноцінними членами суспільства. Передчасно народжені діти мають незрілість центральної нервової, дихальної, серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту, нирок та імунної системи. Тому такі діти перші місяці життя проводять у відділенні інтенсивної терапії новонароджених. Вони потребують наявності специфічного високотехнологічного обладнання, інтенсивної терапії, особливого догляду та дуже дорогих ліків.
Реабілітація передчасно народжених дітей – тривалий і дороговартісний процес. Але наша країна, орієнтуючись на європейські стандарти надання медичної допомоги, пішла на це. Кожне життя немовляти – безцінне”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».
Довідка. У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців тривають засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розробляють проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, що надаватимуться за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, НАМН, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.