За оцінкою ВООЗ, Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції серед країн Центральній Європи та Східної Азії. У Програмі медичних гарантій у 2021 році робиться акцент на профілактиці, запобіганні інфікуванню ВІЛ-інфекцією.
Соціальна та психологічна підтримка людей з ВІЛ-інфекцією, консультування членів родин і близьких людей, заходи щодо запобігання передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та супровід ВІЛ-позитивних вагітних, забезпечення медикаментозної доконтактної та постконтактної профілактики інфікуванню ВІЛ-інфекцією - про це йшлося на першому засіданні Робочої групи медичних експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за програмою медичних гарантій за напрямом "Діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ-інфекцію)".
Засідання відбулося у Національній службі здоров’я України за участі представників НСЗУ, Центру громадського здоров’я, керівників центрів соціально небезпечних хвороб з різних областей України, представників пацієнтських та міжнародних організацій.
Серед експертів Робочої групи - генеральна директорка Одеського центру соціально значущих хвороб Світлана Єсипенко, медична директорка Дніпропетровського обласного центру соціально значущих хвороб Марія Гудова, старший фахівець відділу управління проєктом Глобального фонду (“Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом”) Зоя Заміховська, директор Сумського обласного клінічного медичного центру соціально небезпечних захворювань Тарас Злиденний, голова представництва Фундація АНТИСНІД США в Україні Ярослава Лопатіна, заступник Директора CDC з програмних питань Подольчак Наталія, інші фахівці галузі.
До вимог пакету з діагностики та лікування ВІЛ-інфекції експерти запропонували та прийняли. зокрема, наступне:
- заходи з профілактики та лікування опортуністичних інфекцій;
- забезпечення виконання заходів щодо запобігання передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини та супровід ВІЛ-позитивних вагітних;
- супровід дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів у віці до 18 місяців, відповідно до галузевих стандартів;
- визначення приналежності до ключових та уразливих груп;
- оцінка потреби у соціальному супроводі та психологічній підтримці, консультування членів родин і близьких людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією, у разі їх звернення, ознайомлення із заходами індивідуальної профілактики щодо запобігання інфікуванню ВІЛ та індексне тестування;
- консультування з питань планування сім’ї, репродуктивного, сексуального здоров’я, та консультування щодо доступу до репродуктивних технологій;
- організація та забезпечення проведення медикаментозної доконтактної та постконтактної профілактики спрямованої на запобігання інфікуванню ВІЛ-інфекцією, зокрема, під час виконання професійних обов'язків, у встановленому законодавством порядку та інші.
Також до вимог було додано пункт щодо організації забору та транспортування біологічного матеріалу для проведення досліджень у закладі або іншими закладами на умовах договору.
Голова Робочої групи за напрямом "Діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини" кандидат медичних наук Світлана Дудник: “За оцінкою ВООЗ Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральній Європи та Східної Азії. Аналіз ситуації свідчить, що лише кожна друга ВІЛ-позитивна людина знає про свій статус і звертається до медичного закладу. Водночас тестування на ВІЛ можна безоплатно пройти у свого лікаря, з яким укладена декларація, або у закладах, які мають відповідний договір з НСЗУ. Антиретровірусні препарати в Україні є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються також безоплатно. Цього року, за пакетом “Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ”, НСЗУ законтрактувала 407 закладів.
У Програмі медичних гарантій у 2021 році ми робимо акцент на профілактиці, запобіганні інфікуванню. Основними цілями є, насамперед, поширення ВІЛ-інфекції в країні, якнайширше охоплення діагностуванням і ефективне лікування ВІЛ-інфікованих людей. Плануємо оптимізувати медичну допомогу за цим напрямом. НСЗУ спільно з експертами працює над тим, щоб у наступному році цю допомогу зробити максимально доступною для пацієнтів”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».
Довідка. У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.