У січні 2021 року безоплатні медичні послуги з раннього виявлення онкології отримали вже понад 41 тисяча пацієнтів.
Онкологія посідає друге місце серед основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань. Проте онкозахворюванням можна запобігти. Доступність діагностування дає можливість виявити новоутворення на ранній стадії і вчасно розпочати лікування. Саме тому до Програми медичних гарантій включили 6 інструментальних досліджень, спрямованих на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань. І визначили їх пріоритетними послугами.
Загалом, за 9 місяців 2020 року, за Програмою медичних гарантій, пріоритетні дослідження щодо розвитку онкологічних хвороб пройшли понад 230 тисяч пацієнтів. За це НСЗУ виплатила понад 128,5 млн грн.
У 2021 році рання діагностика онкозахворювань залишиться серед пріоритетних послуг. На цей напрям у Програмі медичних гарантій, яка почне діяти з квітня 2021 року, передбачено майже 460 млн грн.
У січні 2021 року, за Програмою медичних гарантій, безоплатні медичні послуги з раннього виявлення онкології отримала понад 41 тисяча пацієнтів. За це Національна служба здоров’я заплатила медичним закладам майже 21 млн грн.
Найбільше пацієнток медичну послугу мамографії - 17 742. Гастроскопію виконано 16 109 пацієнтам, колоноскопію - 4 090 пацієнтам, бронхоскопію - 1 333, цистоскопію - 1 025 та гістероскопію - 778 пацієнтам.
Договір з НСЗУ на проведення діагностики на раннє виявлення онкології мають 680 медзакладів. 33 з них – приватні. Якщо у пацієнта є направлення від лікаря на цю послугу, він обирає будь-який із цих закладів, незалежно від місця проживання чи реєстрації. Виписати направлення може лікар з яким укладена декларація, або лікуючий лікар.
Ці дослідження для пацієнта є безоплатними. А саме:
- діагностична або лікувальна процедура з анестезією, за потреби;
- гістологічне дослідження взятого матеріалу, за потреби;
- аналіз та опис результатів дослідження.
Відповідно до рекомендацій ВООЗ, такі діагностичні дослідження рекомендовані пацієнтам певного віку. Мамографію та колоноскопію рекомендують призначати пацієнтам віком від 40 років. А гістероскопію, гастроскопію, цистоскопію та бронхоскопію - пацієнтам від 50 років.
Проте пацієнтам молодшого віку лікар також може призначити такі дослідження і виписати направлення, якщо підозрює новоутворення. В такому випадку маршрут пацієнта буде трохи іншим. Він може пройти дослідження безоплатно у медичних закладах, які законтрактовані на амбулаторну допомогу та мають необхідне обладнання та фахівців.