У Національній службі здоров’я України відбулося засідання Робочої групи медичних експертів за двома напрямами - “Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворим, упродовж перших трьох років життя” та “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках” у Програмі медичних гарантій на 2021.
Обговорення пройшло за участі неонатологів, реабілітологів, акушер-гінекологів та представників пацієнтської спільноти.
До проєкту специфікацій та умов закупівлі медичних послуг “Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворим, упродовж перших трьох років життя” пропонувалося, зокрема, включити:
- оцінку стану та можливості переходу на інший етап реабілітації;
- супровід в інші послуги та програми згідно індивідуальної програми реабілітації або індивідуального сімейного плану раннього втручання;
- підбір та адаптацію спеціального обладнання та засобів альтернативної комунікації для дитини, навчання батьків їх використовуванню в природньому середовищі для дитини та родини;
- пропозиції також стосувалися додаткових лабораторних аналізів та наявності додаткового медичного обладнання та інше.
Фахівці обговорювали питання щодо надання послуг з медичної реабілітації та/або послуги раннього втручання членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди, складання індивідуального сімейного плану раннього втручання з визначенням пріоритетів та функціональних цілей для дитини, батьків та родини на основі участі в щоденних заняттях, а також здійснення моніторингу за виконанням з оцінюванням прогресу в досягненні поставлених цілей.
За напрямом «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках” медичні експерти надали наступні пропозиції:
- проведення додаткових лабораторних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, зокрема: на лактат, тригліцериди, альбумін, лужну фосфатазу, а також бактеріологічні дослідження з визначенням чутливості висіяних збудників до антибіотиків;
- дослідження пуповинної крові на ВІЛ у дітей, народжених ВІЛ позитивними жінками, дослідження зразка сухої краплини крові (СКК), у дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками, виявлення нуклеїнових кислот ВІЛ методом ПЛР та інших досліджень відповідно до потреб пацієнтів;
- додати використання мікрометодик при рутинному обстеженні дитини;
- бактеріологічне дослідження з визначенням чутливості збудників до антибіотиків;
- виходжування упродовж перших трьох років життя;
- цілодобове забезпечення компонентами крові;
- догляд за передчасно народженими та/або хворими дітьми з залученням батьків з/без переведення до відділення інтенсивної терапії новонароджених;
- виходжування новонароджених із залученням батьків після перебування у відділенні/палаті інтенсивної терапії тощо.
Було обговорено також питання оцінювання болі та своєчасне знеболення на всіх етапах діагностики та лікування: обов’язкове анестезіологічне забезпечення під час виконання всіх інвазивних діагностичних процедур, цілодобовий доступ до ненаркотичних та наркотичних знеболювальних засобів.
Голова Робочої групи за напрямами “Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворим, упродовж перших трьох років життя” та “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках” Олена Ковальова:“За даними статистики, в Україні щороку передчасно народжується близько 20 тисяч немовлят, тобто кожен 15-й новонароджений. На ліки для підтримки перших місяців життя, виходжування та реабілітацію цих немовлят необхідно дуже багато коштів. До впровадження Програми медичних гарантій, практично усі фінансові витрати ягали на родини. І для багатьох сімей вони були катастрофічними.
Із впровадження з 1 квітня Програми медичних гарантій кожне немовля, яке народилося передчасно або зі складною неонатальною патологією, отримує безоплатну медичну допомогу, у повному обсязі. Ця допомогу визначена пріоритетною послугою. Вона є безоплатною для родини, а за порятунок такого немовляти медичний заклад отримує від НСЗУ кошти за підвищеним тарифом.
Якісна перинатальна допомога знижує рівень малюкової смертності, а рання реабілітація - дитячої інвалідизації та розвиток хронічних захворювань. Безоплатна медична допомога з перших хвилин життя передчасно народженого малюка істотно знижує фінансове навантаження на родину. Медична допомога у складних неонатальних випадках
залишиться пріоритетним напрямком і в Програмі медичних гарантій у 2021 році”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».
Довідка.
У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.