На сьогодні своїх лікарів обрали понад 30 млн 600 тисяч українців - близько 75%. Держава оплачує за послуги саме тому медзакладу, в якому працює обраний пацієнтом лікар.
Включити до специфікацій за напрямом первинна медична допомога додаткові діагностичні тести, розширити інструментальну діагностику та спростити доступ до знеболюючих прераратів для тяжкохворих - такі питання обговорювати медичні експерти за засіданні Робочої групи за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом первинна медична допомога.
Члени Робочої групи з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг розглянули та прийняли такі пропозиції:
- виключити з первинної лабораторної діагностики тест на простатспецифічний антиген та аналіз калу на приховану кров;
- розширити проведення інструментальної діагностики - додати вимірювання гостроти зору, отоофтальмоскопію;
- можливість взаємодії з психіатром або дитячим психіатром;
- до специфікації щодо виявлення індивідуального ризику розвитку неінфекційних та інфекційних захворювань, оцінювання загального серцево-судинного ризику, індексу маси тіла тощо, медичні експерти ухвалили рішення зі проведення телеконсультацій з використанням засобів телефонного або інтернет-зв’язку:
- також, згідно з наказом МОЗ України від 17.09.2020 № 2116, фахівці прийняли пропозицію стосовно спостереження за контактними особами, що перебували в контакті з пацієнтами на COVID-19.
Дискусію викликав розгляд специфікації стосовно виписування рецептів на знеболювальні для паліативних хворих. На думку експертів, це питання потребує спрощення у законодавчій сфері - відповідальність лікаря за випадкову помилку у рецепті не може бути кримінальною, максимум - адміністративною. Це поліпшить доступ до знеболювальних препаратів людей з больовим синдромом.
Експерти також озвучували й інші проблемні питання, зокрема, щодо інтеграції індикаторів якості в систему eHealth (вакцинальної форми), позначення відмовників від щеплень за релігійними чи іншими переконаннями, можливість деактивувати декларацію з пацієнтами, які через свої переконання відмовляються від профілактичних щеплень та становлять потенційну епідемічну небезпеку та інші.
Голова Робочої групи за напрямом Первинна медична допомога кандидат медичних наук Світлана Дудник: “Медична реформа запустила процес змін і сьогодні в центрі системи охорони здоров’я перебуває пацієнт. Одним з ключових акцентів в Програмі медичних гарантій-2021 є наближення медичної допомоги до пацієнта.
Вже понад 2,5 роки українці мають можливість вільно обрати свого лікаря незалежно від місця реєстрації чи прописки. На сьогодні своїх лікарів обрали понад 30 млн 600 тисяч українців - близько 75%. Держава оплачує за послуги саме тому медзакладу, в якому працює обраний пацієнтом лікар. З початку поточного року чисельність українців, які підписали декларації з лікарями, зросла на 1,5 млн.
Багато наших громадян оцінили та активно користуються додатковими сервісами у медзакладах первинки, які з’явились завдяки реформі. Такими як, наприклад, запис на прийом до лікаря онлайн чи по телефону, можливість отримати консультацію лікаря телефоном, без візиту до нього, можливість отримати від лікаря електронний рецепт на ліки за програмою «Доступні ліки» чи електронне направлення без відвідування лікаря. кількість надавачів первинної допомоги, які уклали договір з НСЗУ, на сьогодні на 220 більше, ніж було на кінець минулого року.
Незалежно від того, в якому закладі – комунальному чи приватному – працює лікар, якого обрав пацієнт, він отримує весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій. Це - консультації лікаря, базові дослідження та аналізи, виписка електронних рецептів на ліки за програмою «Доступні ліки», електронних направлень до лікарів-спеціалістів, на проведення досліджень чи лікування, проведення вакцинації дітей і дорослих, згідно з Національним календарем щеплень, виписка лікарняних та довідок. А зараз первинна допомога відіграє важливу роль у боротьбі з пандемією. Суттєво зросла навантаженість на лікарів, адже до них в першу чергу звертаються пацієнти з підозрою на COVID-19”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».