НСЗУ спільно з експертами у межах засідання робочих груп працює над тим, щоб у наступному році цю допомогу зробити максимально доступною для пацієнтів. Однією із цілей є максимальне охоплення хворих з опіоїдною залежністю та їх безпечне лікування.
У Національній службі здоров’я України відбулося друге засідання Робочої групи медичних експертів за Програмою медичних гарантій у 2021 році за напрямом проведення замісної підтримувальної терапії для хворих з опіоїдною залежністю.
Лікарі-наркологи, керівники профільних медичних закладів, а також представники пацієнтських організацій узгодили питання розробки специфікацій та умов закупівлі медичних послуг у пакеті “Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використання препаратів замісної підтримувальної терапії” на 2021 рік.
Зокрема, було прийнято наступні пропозиції щодо вимог за цим напрямом:
- забезпечення безперервності лікування та продовження ЗПТ пацієнту у випадку госпіталізації в інші заклади охорони здоров'я, відповідно до чинного законодавства;
- забезпечення контролю за цільовим використанням препарату ЗПТ, що видано для самостійного прийому в амбулаторних умовах шляхом перевірки залишків не рідше 1 разу на 30 діб;
- обов’язкова наявність відповідного наказу департаменту охорони здоров’я про розподіл курсів лікування на заклад охорони здоров’я, який планує впровадження ЗПТ на своїй базі;
- можливість для лікаря-нарколога або лікаря будь-якої іншої кваліфікації, який пройшов відповідний курс тематичного удосконалення, працювати за даним напрямом надання допомоги у закладі на постійній основі або за сумісництвом.
Голова Робочої групи за напрямом проведення замісної підтримувальної терапії для хворих з опіоїдною залежністю кандидат медичних наук Світлана Дудник: “НСЗУ спільно з експертами у межах засідання робочих груп працює над тим, щоб у наступному році цю допомогу зробити максимально доступною для пацієнтів. Однією із наших цілей є також максимальне охоплення хворих з опіоїдною залежністю та їх безпечне лікування.
За даним пакетом послуг, пацієнт отримує безоплатно препарати замісної підтримувальної терапії, план спостереження та лікування, моніторинг лікування, скринінг психічних розладів та скринінг на туберкульоз, ВІЛ, вірусні гепатити. Послуги пацієнт може отримати як амбулаторно так і стаціонарно, якщо він буде перебувати у стаціонарі з інших причин. У рамках даного пакету лікарі здійснюють розробку плану лікування, оцінку стану пацієнта, його прихильності до лікування, визначають чинники, які цьому перешкоджають, займаються моніторингом ефекту лікування в цілому тощо.
До специфікацій входить централізоване отримання препаратів замісної підтримувальної терапії закладами – відповідно до розподілу МОЗ.
Медичні експерти акцентували увагу на вдосконаленні процедури використання та зберігання залишків лікарських засобів та медичних виробів, необхідних для лікування пацієнтів”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID “Підтримка реформи охорони здоров’я».
Довідка.
У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій.
Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.