Медичні експерти пропонують внести до Державної програми реімбурсації препарати для пацієнтів з епілепсією, розладами психіки та поведінки.
У Національній службі здоров’я України відбулося засідання Робочої групи медичних експертів з питань розробки пропозицій для забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій з розширення переліку лікарських засобів, що підлягають реімбурсації, за напрямом лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки у Програмі медичних гарантій-2021.
Серед членів Робочої групи - науковці, лікарі-неврологи, епілептологи, лікарі-психіатри, завідувачі лікувальних відділень та керівники медичних закладів різних регіонів країни, лікарі первинної медичної допомоги. Зокрема, професорка кафедри неврології Львівського НМУ ім.Данила Галицького, керівниця Львівського обласного протиепілептичного центру, доктор медичних наук Лідія Мар'єнко, генеральний директор Київського обласного психіатрично-наркологічного медичного об’єднання Геннадій Зільберблат, директорка Центру ПМСД “Садгора” Чернівецької міськради Наталія Калмикова, заступниця директора Інституту неврології, психіатрії та наркології НАМНУ, керівниця відділу пограничної психіатрії, віце-президент ГО «Асоціація неврологів, психіатрів та наркологів України» професорка Наталія Марута, директорка Вінницької психоневрологічної лікарні ім.акад.Ющенка Софія Кучерук, доцент кафедри клінічної неврології, психіатрії та наркології Харківського національного університету ім.Каразіна, кандидат медичних наук Дмитро Лебединець, головний лікар ЦПМСД № 1 Краматорської міськради Олександр Власенко та інші.
У ході засідання було обговорено питання щодо маршруту пацієнта з розладами психіки для призначення ліків за Державною програмою реімбурсації. Зокрема, розглядався алгоритм руху пацієнта, який потребує медикаментозної терапії на амбулаторному рівні - звернення до лікаря первинки, самозвернення, звернення через екстрену медичну допомогу та повторне звернення. Фахівці не підтримали можливість виписування лікарських засобів на реімбурсацію іншими спеціалістами, зокрема, лікарями первинної ланки. Це право залишається за неврологами та психіатрами, включно з дитячими спеціалістами.
Голова Робочої групи з питань розробки пропозицій для забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій розширення переліку лікарських засобів, що підлягають реімбурсації, за напрямом лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки Світлана Дудник: “Державна програма реімбурсації працює вже три роки і є частиною Програми медичних гарантій. За цією програмою люди, що мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу чи бронхіальну астму, можуть отримати необхідні лікарські засоби в аптеці безоплатно або з незначною доплатою. У наступному році НСЗУ пропонує розширити програму реімбурсації - додати лікарські засоби для людей з розладами психіки та поведінки та епілепсією. Зокрема, це стосується лікування таких захворювань як ПТСР, шизофренія, афективні розлади, депресія, невротичні розлади та епілепсія.
У червні фахівці відповідної робочої групи надали свої рекомендації, спираючись на протоколи лікування та клінічну практику, в частині щодо можливого розширення програми реімбурсації відповідними лікарськими засобами. На основі цих рекомендацій було сформовано перелік міжнародних непатентованих назв (МНН) лікарських засобів, які можуть бути включені до програми.
Зокрема, відбір тих чи інших МНН із запропонованого експертами переліку відбувався на підставі Національного переліку основних лікарських засобів та рекомендацій ВООЗ.
Усі ці лікарські засоби призначатимуться винятково лікарями спеціалізованої ланки медичної допомоги. Видаватимуться лише за електронним рецептом. Аптечний заклад, у якому можна буде отримати ці ліки, пацієнт обиратиме сам.
Старт програми заплановано на 1 вересня 2021 року. Перед запуском програми заплановане проведення навчального курсу з питань реімбурсації лікарських засобів для лікування епілепсії, розладів психіки та поведінки від Академії НСЗУ. Орієнтовний термін навчання – липень-серпень 2021 року.
Хочу вкотре подякувати нашим медичним експертам і підкреслити, що думка та досвід кожного є дуже цінними для НСЗУ”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я”.
Довідка. У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.