Національна служба здоров’я щороку розвиватиме Програму медичних гарантій. Щоб медична допомога для українців була доступнішою, якіснішою та безпечнішою.
У Національній службі здоров’я України відбулося друге засідання Робочої групи медичних експертів за Програмою медичних гарантій у 2021 році за напрямом лікування пацієнтів із нирковою недостатністю методом діалізу в амбулаторних умовах.
Учасники засідання - науковці, лікарі-нефрологи, керівники закладів, що надають медичні послуги із замісної ниркової терапії та представники пацієнтських організацій - обговорили питання розробки специфікацій та умов закупівлі медичних послуг до пакету «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах» та нового пакету «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах».
Медичні експерти Робочої групи обговорили та прийняли зміни до пакету з гемодіалізу в амбулаторних умовах. Зокрема,
- проведення додаткових лабораторних досліджень. - внести до переліку необхідних лабораторних досліджень - аналіз щодо магнію та білірубіну (за потребою), на антитіла до гепатитів. (Позитивним пацієнтам забезпечити лікування в окремих залах, або на виділених апаратах. Пацієнтам з негативним аналізом - забезпечити проведення вакцинації проти гепатиту В з наступним визначенням антитіл до HbsAg (бажаний рівень >10ME). Пацієнтам з позитивним HbsAg та антитілами до HCV забезпечити консультацію інфекціоніста для визначення тактики лікування хронічного гепатиту. Пацієнтам з відсутніми антитілами до гепатиту С, та пацієнтам не щепленим проти гепатиту В проводити тестування за протоколом 1 раз на 3 місяці);
- проведення додаткових інструментальних досліджень, за потребою при погіршенні стану пацієнта та УЗД органів черевної порожнини та паращитовидних залоз 1 раз на рік тощо.
Щодо пропозицій до пакету «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах» - фахівці обговорили та прийняли наступні пропозиції:
- у разі госпіталізації пацієнта до іншого закладу охорони здоров’я – забезпечити необхідними консультаціями нефролога і контролювати наявність у пацієнта достатньої кількості виробів медичного призначення та лікарських засобів для проведення перитонеального діалізу, а у разі необхідності (за запитом пацієнта) - забезпечити доставку цих матеріалів до місця безпосереднього перебування пацієнта;
- призначати прескрипції лікування методом перитонеального діалізу (ПД) із зазначенням типу розчину, об’єму розчину, кратності проведення обмінів, виду ПД (ПАПД – постійний амбулаторний перитонеальний діаліз або АПД – автоматизований перитонеальний діаліз) із зазначенням його параметрів тощо.
Фахівці також прийняли рішення щодо розмежування у двох базових методів лікування перитонеального діалізу: постійний амбулаторний перитонеальний діаліз (ПАПД) та автоматизований перитонеальний діаліз (АПД). Медичні експерти наголошували, що ці два методи кардинально відрізняються з огляду на методику та матеріально-технічне забезпечення для їх проведення.
Також у ході дискусії, медичні експерти прийняли рішення щодо виключення із назв пакетів “екстракорпоральний” та “інтракорпоральний”, тобто пакети будуть мати назви: «Лікування пацієнтів методом гемодіалізу в амбулаторних умовах» та «Лікування пацієнтів методом перитонеального діалізу в амбулаторних умовах».
Голова Робочої групи за напрямом лікування пацієнтів із нирковою недостатністю методом діалізу в амбулаторних умовах кандидат медичних наук Світлана Дудник: “Програма медичних гарантій має щороку переглядатися, розвиватися. Рік від року вдосконалюватися з акцентом на безпеку, якість та доступність. До Програми медгарантій мають вводитися нові пакети.
У наступному році їх буде кілька. Один з них стосується лікування методом гемодіалізу в амбулаторних умовах. Ми розширили спектр цього виду послуг. До нових вимог пропонується внести проведення додаткових лабораторних та інструментальних досліджень, відповідно до галузевих стандартів, а також подальше спостереження за станом пацієнта та ефективністю діалізного лікування (корекція нутриційного статусу, своєчасна діагностика та лікування ускладнень тощо). Тобто послуга стане більш комплексною.
На сьогодні законтрактовано 86 закладів, які надають такий вид допомоги. Прогнозуємо, що наступного року кількість цих закладів буде збільшуватись. Про це свідчить, що договори укладають і приватні медичні мережі”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».
Довідка.
У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.