Фтизіатрична галузь в Україні потребує змін - від впровадження сучасних підходів у лікуванні до зменшення тривалості перебування пацієнта у стаціонарі. У 2021 році медичну допомогу буде ще більше наближено до пацієнта з туберкульозом.
Наближення до медичної допомоги, прихильність до лікування та подолання стигматизації пацієнтів з туберкульозом - про це йшлося на засіданні Робочої групи експертів з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій-2021 за напрямом “Фтизіатрія”.
Учасники заходу - провідні лікарі-фтизіатри, керівники протитуберкульозних закладів та лікувальних відділень, представники громадських та міжнародних організацій. Вони обговорили додаткові вимоги до пакету “Діагностика та лікування дорослих і дітей із туберкульозом у амбулаторних та стаціонарних умовах” та пропозиції до нового пакету “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз на первинному рівні медичної допомоги”.
Експерти Робочої групи обговорили та прийняли наступні пропозиції, що стосуються:
- додаткових досліджень хворих на туберкульоз, зокрема, проведення ЕКГ;
- проведення інструментальної діагностики, зокрема рентгенівських методів візуалізації;
- контролю за прийомом протитуберкульозних препаратів, призначених лікарем-фтизіатром (під безпосереднім наглядом в амбулаторних умовах, вдома, у іншому зручному для пацієнта місці, та/або з використанням інших сучасних засобів контролю за прийомом протитуберкульозних препаратів);
- проведення оперативного лікування та/або втручань пацієнтам з ТБ за необхідності;
- визначення спільно з пацієнтом амбулаторної моделі (відео-ДОТ, ДОТ по місцю надання послуг, ДОТ вдома) лікування ТБ (коди А15-А19), на підставі рекомендації лікаря-фтизіатра та лікарів інших спеціальностей;
- поліпшення прихильності пацієнтів з туберкульозом до лікування;
- планування та управління запасами щодо протитуберкульозних препаратів , препаратів для лікування побічних реакцій (в т.ч. які необхідні для надання невідкладної медичної допомоги), постійна співпраця із лікарем-фтизіатром з надання консультативної допомоги в разі потреби;
- проведення просвітницьких заходів та консультування щодо хвороби й формування прихильності до лікування для пацієнтів, які проходять курс лікування ТБ та організація навчання пацієнтів та членів їх родини заходам інфекційного контролю та інші.
На думку представників громадськості, боротьба з туберкульозом буде ефективною, якщо державні органи активно співпрацюватимуть з неурядовими організаціями. Фахівці наголошували, що зниження рівнів захворюваності на туберкульоз вимагає підвищення рівня обізнаності, соціальної підтримки та соціальної мобілізації.
Голова Робочої групи за напрямом фтизіатрія кандидат медичних наук Світлана Дудник: “За даними ВООЗ, Україна посідає друге місце у світі за поширеністю туберкульозу з широкою лікарською стійкістю. Зважаючи на актуальність цієї проблеми для України, медичні послуги з діагностики та лікування туберкульозу увійшли до Програми медичних гарантій - переліку послуг, які держава гарантує пацієнту. НСЗУ укладає договори на надання послуг з діагностики та лікування туберкульозу з профільними установами по всій країні.
Водночас, фтизіатрична галузь в Україні потребує змін - від впровадження сучасних підходів до лікування до зменшення тривалості перебування пацієнта у стаціонарі. У 2021 році медичну допомогу буде ще більше наближено до пацієнта з туберкульозом.
Зокрема, через розвиток амбулаторної допомоги пацієнтам з туберкульозом. У Програмі медичних гарантій-2021 буде впроваджено новий пакет медичних послуг для спостереження за дорослими та дітьми, хворими на туберкульоз, на первинному рівні надання медичної допомоги.
Заклади первинної меддопомоги зможуть підписати з НСЗУ договір на надання допомоги хворим на туберкульоз, це наблизить послугу до пацієнтів і забезпечить безперервність лікування. Після завершення лікування в стаціонарі пацієнти матимуть змогу лікуватися під наглядом свого лікаря в більш комфортних умовах. Лікар контролюватиме вживання пацієнтом ліків та результативність лікування”.
Експертні медичні групи працюють за підтримки Проекту USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров’я».
Довідка. У Національній службі здоров’я України протягом двох місяців триватимуть засідання Робочих груп експертів за відповідними медичними напрямами, які розроблятимуть проєкти специфікацій та умов закупівлі медичних послуг, які надаються за Програмою медичних гарантій у 2021 році.
У складі Робочих груп - лікарі, представники МОЗ, Національної академії медичних наук, ВООЗ, керівники закладів охорони здоров’я, провідні фахівці відповідних галузей медицини, а також представники громадських та пацієнтських організацій. Загалом, 384 експерти працюватимуть над оновленням умов закупівлі медичних послуг для держави. Вони надаватимуть НСЗУ методичну, аналітичну, наукову та консультативно-дорадчу підтримку.
Робочі експертні групи працюватимуть у рамках ініціативи зі створення Ради безпеки пацієнтів.
У Програмі медичних гарантій-2021 – 35 пакетів медичних послуг, серед них два з лікування COVID-19 та 7 нових пакетів, яких не було у поточному році. Це такі пакети, як “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”, “Ведення вагітності в амбулаторних умовах, “Лікування пацієнтів методом інтракорпорального діалізу в амбулаторних умовах”, “Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги”, “Діагностика, лікування та супровід пацієнтів з гематологічними захворюваннями (або підозрою на відповідні захворювання) у дорослих та дітей в амбулаторних та стаціонарних умовах” та “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами з охорони психічного здоров’я”.