На медичну реабілітацію у бюджеті Програми медичних гарантій-2021 передбачено понад 1,8 мільярда гривень. З 1 квітня тариф становитиме 7 тисяч 729 гривень.
У Програмі медичних гарантій медичну реабілітацію виділили в окремий напрям. І вперше передбачили на цей вид допомоги окремий бюджет. Ця медична послуга покликана допомогти людині у відновленні порушених чи втрачених фізичних навичок, та пристосуватися до нових умов життя після лікування.
На медичну реабілітацію у бюджеті Програми медичних гарантій-2021 передбачено понад 1,8 мільярда гривень.
Тариф на медичну реабілітацію у Програмі медичних гарантій на цей рік збільшено на 1 175 гривень. З 1 квітня він становитиме 7 тисяч 729 гривень. Тариф визначається як глобальна ставка на місяць, яка враховує кількість пацієнтів, яким була надана відповідна медична допомога у минулому році. Через карантинні обмеження у 2020 році і, відповідно, зменшення кількості пацієнтів, до тарифу застосовуватиметься коригувальний коефіцієнт.
Медичну послугу з реабілітації при захворюваннях у підгострому та відновному періодах пацієнти можуть отримати за трьома пакетами у 249 медичних закладах, 4 з яких приватні.
Зокрема, 212 медзакладів надають послуги з медичної реабілітації пацієнтам із ураженням нервової системи. 223 медзаклади надають такі послуги пацієнтам з ураженням опорно-рухового апарату. Немовлятам, які народилися передчасно, або з різними захворюваннями, впродовж перших трьох років життя надають медичну реабілітацію в 63 медзакладах.
Станом на сьогодні, НСЗУ виплатила медзакладам понад 1 мільярд 400 мільйонів гривень за надання пацієнтам послуг з медичної реабілітації.
ТОП-3 заклади за розміром оплат: поліклінічне об’єднання міської ради міста Кропивницького - майже 58 млн грн, Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання - понад 48 млн грн та консультативно-діагностичний центр Голосіївського району міста Києва - понад 41 млн грн.
Послуги за цими пакетами надають як стаціонарно так і амбулаторно. Варто зазначити, що реабілітацію пацієнтів у гострому періоді захворювання передбачено в пакетах послуг, які надаються в стаціонарі.
За Програмою медичних гарантій пацієнт отримує безоплатно такі послуги з медичної реабілітації - огляд та консультації, формування індивідуальної програми реабілітації, моніторинг стану пацієнта, консультації лікарів інших спеціальностей, послуги з медичної реабілітації та навчання пацієнтів та їхніх доглядачів особливостям догляду за людиною, запобіганню можливих ускладнень.
Щоб отримати безоплатно медичну реабілітацію, пацієнт має, насамперед, звернутися до лікаря, з яким укладено декларацію. Він за необхідності випише направлення на отримання послуги з медичної реабілітації. Далі - отримати направлення лікуючого лікаря, який може спрямувати пацієнта на медичну реабілітацію за потреби.
Це є значним фінансовим тягарем для таких пацієнтів та їхніх родин.
За допомогою ліків астму можна контролювати. Запобігання впливу провокують астму речовин також може сприяти полегшенню астми.
Недостатнє діагностування та лікування астми створює значний тягар для пацієнтів та їхніх родин. , можливо, обмежує діяльність людей протягом усього їхнього життя.
У людей, які страждають на астму, симптоми можуть спостерігатися кілька разів на день або на тиждень. У декого стан може погіршуватися під час фізичної активності або вночі.
Вчора був Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. Тож сьогодні наше роз’яснення про те, які медичні послуги пацієнти з бронхіальною астмою можуть отримати в рамках Програми медичних гарантій.
Бронхіальна астма – це хронічна хвороба, яка суттєво впливає на якість життя, адже супроводжується проблемами з диханням.
Проте, раннє виявлення та призначення необхідної терапії сповільнюють її прогресування.
Хвороба проявляється по-різному. Симптоми можуть турбувати людину періодично або постійно. Іноді перші симптоми астми схожі з симптомами алергії чи бронхіту. Тому дуже важливо не займатися самолікуванням, а відразу звернутись до свого лікаря, з яким укладено декларацію. На первинній ланці для пацієнта з підозрою або підтвердженим діагнозом бронхіальна астма безоплатними є такі послуги:
- супровід та спостереження;
- направлення до вузького спеціаліста – пульмонолога, алерголога – за потреби;
- направлення на проведення лабораторних досліджень та інструментальних обстежень - за потреби;
- призначення лікарських засобів за програмою реімбурсації «Доступні ліки».
Отже, якщо у пацієнта лікар первинки діагностував бронхіальну астму, то він може підібрати необхідну схему лікування.
Ліки від цього захворювання пацієнти можуть отримувати за програмою «Доступні ліки» - безоплатно або з доплатою. На сьогодні до цієї програми включено 15 препаратів для лікування бронхіальної астми, з них 6 є безоплатними. Отримати їх можна за електронним рецептом від вашого лікаря в аптеці.
На сьогодні програмою «Доступні ліки» скористалось майже 148 тисяч пацієнтів з бронхіальною астмою. А з початку поточного року лікарі ПМД виписали 419 тис. електронних рецептів на ліки від бронхіальної астми за цією програмою.
Найчастіше пацієнтам виписували ліки, що містять діючі речовини сальбутамол та будесонід. Нагадаю, лікар в електронному рецепті вказує назву діючої речовини, а не торгову назву ліків. Лікарський засіб конкретного виробника пацієнт обирає самостійно в аптеці.
Також нагадаю. Якщо пацієнту вже встановлено діагноз хронічного захворювання та визначено схему лікування, то за електронним рецептом на “Доступні ліки” не потрібно йти до свого сімейного лікаря. Інформацію про е-рецепт - а саме номер рецепту та код підтвердження - пацієнт отримує по смс. Для цього необхідно подзвонити своєму лікареві. Але якщо пацієнт уклав декларацію без мобільного телефону, то йти на особистий прийом до лікаря необхідно. В такому випадку лікар роздрукує інформаційну пам'ятку з усією необхідною інформацією. Також лікар має можливість на прохання пацієнта (навіть, якщо прийшла СМС) роздрукувати таку саму інформаційну пам'ятку.
Тепер про те, коли за рішенням сімейного лікаря пацієнту потрібна консультація лікаря-пульмонолога чи алерголога чи додаткові обстеження. В такому випадку ваш лікар випише електронне направлення. З ним консультація безоплатна. Для цього потрібно звернутись до будь-якого закладу охорони здоров‘я, який має контракт з НСЗУ на амбулаторну допомогу та необхідних спеціалістів та обладнання.
Так, за Програмою медичних гарантій направлення отримали:
- на консультацію пульмонолога - 58 тисяч 491 пацієнт;
- на консультацію дитячого пульмонолога - 6 тисяч 887 пацієнтів;
- на консультацію алерголога - 27 тисяч 124 пацієнти;
- на консультацію до алерголога дитячого - 22 тисячі 230 пацієнтів.
На жаль, бронхіальна астма може мати серйозні ускладнення. Зокрема такі, як розвиток пневмонії, хронічного бронхіту, патологічних змін в ендокринній та серцево-судинній системах. Тяжкі загострення захворювання потребують госпіталізації пацієнта та лікування в умовах стаціонару. В такому випадку пацієнт також отримає весь пакет необхідних йому медичних послуг за Програмою медгарантій. Зокрема, медичну допомогу в умовах стаціонару, включаючи необхідні обстеження та лікарські засоби. Умовою для отримання цих послуг безоплатно є направлення лікаря на госпіталізацію, самозвернення пацієнта у невідкладному стані, доставлення його бригадою екстреної медичної допомоги.
Але, підкреслюю, ускладнень можна уникнути, якщо регулярно приймати призначені ліки. Не можна самостійно припинити приймати або змінити ліки чи дозування. Профілактикою загострень є уникнення тригерів астми - тютюнового диму, пилових кліщів, алергенів тощо. А також регулярне прибирання і провітрювання, фізична активність та дотримання рекомендацій лікаря щодо здорового способу життя.
Нагадую, що люди, хворі на бронхіальну астму, перебувають у зоні ризику під час пандемії COVID-19. Вони мають високу ймовірність розвитку ускладнень у разі інфікування. Тож дбайте про себе, а Національна служба здоров’я подбає про вас.