Сьогодні - 2 квітня - у Центрі оцінювання відбувся перший етап тестування 13 кандидатів, які подали заявки на участь у конкурсі на посаду голови Національної служби здоров’я України.
Кандидатів перевіряли на володіння іноземною мовою, знання законодавства та на рівень абстрактне мислення.
Результати тесту з іноземної мови будуть відомі вже протягом наступного робочого дня. Кандидати, які не пройшли перевірки володіння іноземною мовою, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Результати конкурсу на знання законодавства та на абстрактне мислення оприлюднюються не пізніше, ніж протягом 45 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про його проведення.
Серед кандидатів - четверо з чинної команди Національної служби здоров’я України. Це - тимчасово виконуючий обов'язки голови Національної служби здоров'я України Андрій Віленський, директорка департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко, директорка Департаменту фінансів та бухгалтерського обліку – головний бухгалтер НСЗУ Леся Іванищук та заступниця директора Департаменту договірної роботи НСЗУ Олександра Машкевич.
Тимчасово виконуючий обов'язки голови Національної служби здоров'я України Андрій Віленський: “Процеси трансформації фінансування системи охорони здоров’я рік за роком виводять з тіні кошти, що платили пацієнти зі своєї кишені. В Україні вже фактично створено модель загальнообов'язкового державного страхування. Кошти для оплати медичних послуг акумулюються з загальнодержавних податків. Обсяг цих коштів визначений Програмою медичних гарантій.
Програма розблокувала дуже важливі реформи, які готувалися роками. Насамперед, надала закладам автономію. У керівника закладу є свобода приймати управлінські рішення. З'явився опис медичних послуг, як невід'ємна частина контракту. Введена електронна статистика та запроваджена уніфікована система кодування. Проведена інвентаризація медустанов, що дає можливість побудувати майстер плани мережі. Введено електронні медичні записи - основа для прийняття будь-яких управлінських рішень.
Трансформація охорони здоров'я створює умови для сталого розвитку медичних закладів, зростання заробітних плат та поліпшення умов праці медичних працівників. Керівництво закладу та його власники повинні вміти скористатися цими можливостями, правильно розподіляти ресурси і розвивати свої заклади для потреб пацієнтів та з урахуванням інтересів медичних працівників”.
Директорка департаменту комунікацій НСЗУ Тетяна Бойко: “Я дуже хочу, щоб усі українці мали доступ до якісної безоплатної медицини. Вірю, що так і буде. Що великі зміни проростуть у невеликих містах та селищах. Я сама родом з Чернігова, і знаю, що часто між столицею та звичайними містами буває великий розрив у якості та доступності допомоги. І я хочу, щоб це змінилося. І є приклади районних лікарень, які скористалися новими можливостями і стали кращими для своїх пацієнтів. Ці історії надихають і дають сили працювати далі. В Україні другий рік у повному обсязі працює Програма медичних гарантій. В її основі покладено принцип універсального охоплення медичними послугами та лікарськими засобами. Ми прагнемо, щоб всі громадяни, мали рівний доступ до якісної медичної допомоги. І при цьому не зазнавали катастрофічних фінансових витрат.
Ефективність впровадження Програми медичних гарантій у кожному регіоні залежить, насамперед, від місцевої влади. Її завдання є визначити ті послуги, які потрібні громаді, вкладати кошти саме у такі заклади, як можуть їх надати. Зробити такі лікарні привабливими і для пацієнтів, і для медиків. Ті лікарні, про які дбала місцева влада, зараз надають ефективнішу допомогу мешканцям. І це - велика спільна робота.
Директорка Департаменту фінансів та бухгалтерського обліку – головний бухгалтер НСЗУ Леся Іванищук: “НСЗУ стала єдиним замовником і платником в системі охорони здоров’я України. Всі медичні послуги та лікарські засоби в межах Програми медичних гарантій фінансуються НСЗУ. Основа нашої діяльності - прозорість, підзвітність і відповідальність.
Місія НСЗУ - універсальне медичне покриття, коли пацієнт може отримати доступну та якісну медичну допомогу без значних фінансових втрат. Ми закуповуємо безпечні та якісні медичні послуги, необхідні пацієнту. Завжди будемо працювати над пошуком балансу між економічною ефективністю та інтересом пацієнта. Беремо кращий світовий досвід. Адаптуємо до наших реалій з точки зору механізмів, форм і типів оплати за медичні послуги і лікарські засоби”.
Заступниця директора Департаменту договірної роботи НСЗУ Олександра Машкевич: “Для мене сенси медичної реформи пов’язані з особистим. Коли у 2014 році через онкологічну хворобу померла моя дитина. Я, лікарка, тривалий час не могла знайти фахівця, який би встановив вірний діагноз. Через відсутність реагентів в лабораторії, не було проведено важливого аналізу, від результату якого залежав вибір схеми лікування. Саме через це був призначений більш слабкий протокол лікування та ми втратили безцінне - час, який би врятував життя моєму сину. На лікування дитини пішли колосальні кошти- купували майже все ліки, витратні матеріали, обстеження також були платними. У лікарні не було елементарних речей. Останньою краплею стала вимога у рентгенкабінеті піти в найближчу аптеку та купити плівку. А у мене на руках - моя знесилена дитина.
Це було пусковим механізмом. Вирішила, що зроблю усе можливе, щоб змінити медичну галузь. Здобула другу - економічну - освіту.
Моя мета зробити усе, щоб наші діти не боялися лікарень та лікарів. Щоб українці не думали, що їм потрібно віддавати останні гроші за лікування. Були впевнені, що отримують усю якісну допомогу безоплатно.
А лікарі щоб мали можливість отримувати гідну “білу” зарплатню і професійно розвиватися. Основним завданням команди НСЗУ є забезпечення універсальним охопленням медичними послугами усіх груп населення.
Вже сьогодні я бачу значні результати процесів трансформації фінансування. Пацієнти отримали право на вільний вибір лікаря та лікарні, у якій хочуть отримувати медичну послугу. Незалежно від місця реєстрації. Заклади стають автономними. Головні лікарі самі розпоряджаються коштами. Мають можливість поліпшувати умови праці для своїх лікарів, залучати найкращих медиків, впроваджуючи фінансові стимули, та інвестиції у розвиток”.