Електронне направлення потрібне пацієнту для того, аби отримати безоплатні медичні послуги, які йому гарантує Програма медичних гарантій. Пацієнт може вільно обирати медичний заклад, в якому проходити обстеження чи лікування, незалежно від місця реєстрації.
З 1 квітня ведення медичних записів в електронній системі охорони здоров’я є обов’язковим. За два місяці 22 359 лікарів створили для 489 тис. пацієнтів понад 888 тис. е-направлень, з яких 858 тис. - за Програмою медичних гарантій.
Електронне направлення потрібне пацієнту для того, аби отримати безоплатні медичні послуги, які йому гарантує Програма медичних гарантій. Пацієнт може вільно обирати медичний заклад, в якому проходити обстеження чи лікування, незалежно від місця реєстрації. Електронні направлення виписує лікар первинки, або лікуючий лікар закладів, які надають спеціалізовану медичну допомогу.
74% становлять направлення на консультації, 12% - направлення на візуалізацію, 6,5 % - на лабораторну діагностику, 3% - на госпіталізацію, 1% - на лікувально-діагностичну процедуру, 0,44% - на хірургічну процедуру. Понад 202 тис., або 24% е-направлень за програмою медичних гарантій вже виконано, з них майже 6% становлять ургентні направлення.
Завдяки електронним даним, можна побачити достовірну кількість пацієнтів, які отримали е-направлення: станом на 3 червня їх 488 953. ТОП-3 регіонів за кількістю пацієнтів з е направленнями: Київ - 85 тис. пацієнтів, Харківська область - 51 тис. та Львівська область - 45 тис.
Наприклад, в ЦПМСД №1 Дніпровського району міста Київ за два місяці лікарі створили понад 3500 е-направлень для своїх пацієнтів. Найбільше - 2542 - на консультації до вузьких спеціалістів. При цьому, пацієнти центру потребували найбільше консультацій хірурга (404), невролога (340) та ЛОРа (303). А з 557 е-направлень на візуалізації пацієнтам ЦПМСД №1 Дніпровського району найбільше видано на рентгенографію грудної клітки - майже 300 та на УЗД черевної порожнини - 61.
“Відкриті дані розширюють можливості для аналізу. Це важливо для медичного закладу будь-якої форми власності, який прагне розвиватись та управляти якістю надання медичних послуг. Наприклад, я за два місяці видав 19 електронних направлень для своїх пацієнтів. З них вісім - на консультації, з яких п’ять - до гінеколога. Чотири направлення - на УЗД. Почав замислюватись над тим, аби запросити лікаря-гінеколога до співпраці у наш приватний заклад. У найближчих планах навчитись проведенню УЗД, щоб проводити обстеження самостійно”, - говорить лікар-ФОП Ігор Заставний, Львів.
Дмитро Черниш, директор Департаменту електронної системи охорони здоров’я НСЗУ: “Сучасна функціональна електронна система охорони здоров’я є невід’ємною частиною трансформації української медицини. Дані пацієнта зберігаються в захищеній центральній базі даних, а не на паперових картках. Доступ до всіх даних пацієнта має сімейний лікар. Всі інші лікарі можуть запросити доступ до інформації і пацієнт надає дозвіл через пароль, який надходить йому на телефон”.
Кожне створене в ЕСОЗ електронне направлення можна побачити на дашборді Національної служби здоров’я “Аналіз ведення електронних направлень лікарями первинної та спеціалізованої допомоги”.