5300 аптек та аптечних пунктів по всій країні відпускатимуть інсулін за електронним рецептами безоплатно або з доплатою. Вартість інсулінів аптекам відтепер напряму відшкодовуватиме Національна служба здоров’я України.
З 1 жовтня програма забезпечення інсулінами перейшла до адміністрування Національної служби здоров’я України. Попередній механізм відшкодування вартості препаратів інсуліну за субвенцією мав два суттєві недоліки. Перший - недостатній розмір субвенції для забезпечення 100% потреби пацієнтів з цукровим діабетом
спричиняв необхідність дофінансовування програми з боку місцевої влади. Траплялись ситуації, коли інсулінів для пацієнтів вистачало лише на перші дні місяця, все інше залежало від фінансової спроможності або місцевих бюджетів, або пацієнтів. Пацієнти через брак коштів змушені були приймати менші дози препаратів інсуліну, ніж їм призначено або пропускати їх. Другий недолік - обмежений доступ до лікування через невелику кількість аптек, які брали участь у програмі.
Щоб забезпечити рівний доступ до безоплатних препаратів інсуліну пацієнтам упродовж всього року, механізм забезпечення інсулінами змінено.
Т.в.о. Голови НСЗУ Дмитро Самофалов: “Національна служба здоров’я стане єдиним платником за програмою. На відшкодування вартості інсулінів з 1 жовтня і до кінця року виділено 660 млн грн.
Цього достатньо, щоби за умови дотримання чітких правил забезпечити пацієнтів інсуліном безоплатно. Усі учасники процесу користуватимуться тими перевагами, які надає єдиний платник, як це зараз відбувається з програмою “Доступні ліки”. На прикладі програми “Доступні ліки” всі побачили, що співпраця держави та бізнесу відбувається прозоро та за єдиними, однаковими для всіх правилами. Тому аптеки долучаються охоче. Маємо стрімку динаміку укладення договорів із аптеками за напрямом реімбурсації інсулінів”.
На 1 жовтня кількість аптек, в яких пацієнт зможе отримати інсулін, в цілому по країні зросла в 4 рази. Станом на 1 жовтня до програми реімбурсації інсулінів приєднались понад 560 аптечних закладів-юридичних осіб, які мають 5300 місць відпуску, тобто аптек та аптечних пунктів, по всій країні. 60 юридичних осіб підписують договори зі свого боку, а це ще плюс понад 200 аптек. А за даними регіональних департаментів охорони здоров’я, протягом січня-серпня 2021 року пацієнти отримували інсулін у понад 1400 аптеках України.
Найбільша кількість аптек та аптечних пунктів, які станом на 1 жовтня приєдналися до урядової програми реімбурсації інсулінів, у таких областях: Харківська область - 560, Дніпропетровська - 492, Львівська - 383.
Доступ для пацієнтів із цукровим діабетом до необхідних ліків значно покращено. Наприклад, у Житомирській області раніше інсулін можна було отримати у 59 аптеках. Зараз ця кількість зросла до 130. У Луганській раніше кількість аптек, де пацієнти отримували інсулін за паперовим рецептом, становила 23, зараз - 150. У Миколаївській області пацієнти отримували інсулін у 29 аптеках, зараз кількість збільшилась до понад 100.
До програми реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення можуть приєднатись як комунальні, так і приватні аптечні заклади, аптеки-ФОП.
ФОП Томачинський Олексій Георгійович (аптека розташована у смт Криве Озеро, Миколаївська область): “Серед мешканців нашого селища є ті, хто потребує інсулінів. Щомісяця по інсуліни до аптеки приходить до 90 людей. Раніше кошти за інсуліни виділяла обласна влада. Але коштів не вистачало, гроші надходили пізніше і сільскій раді доводилося виділяти додаткові кошти. Так працювати було важко, хоча ми не припиняли відпуск інсулінів. З НСЗУ наша аптека співпрацює за програмою “Доступні ліки”. Всі ці три роки кошти від НСЗУ перераховуються в повному обсязі і вчасно. Заборгованості не виникало ніколи. Маючи такий досвід співпраці з НСЗУ, сподіваємось на безперебійність у роботи програми з відшкодування вартості інсулінів”.
Збільшується кількість місць відпуску інсулінів і у державних аптек. Так, КП “Фармація” у місті Київ до 1 жовтня мала до 40 місць відпустку препаратів інсуліну, розташованих поблизу тих медичних закладів столиці, де виписували рецепти на інсуліни. З 1 жовтня кількість аптек КП Фармація, де пацієнти зможуть отримати інсулін за електронним рецептом, збільшиться до 62. У мережі долучили аптеки, розташовані у спальних мікрорайонах міста.
Віталій Кузора, в.о. генерального директора КП "Фармація" м. Київ: “КП Фармація” є комунальним підприємством, і працює для мешканців Києва. Тож ми беремо на себе відповідальність за усі проєкти, які мають на меті покращувати здоров’я містян. Ми збільшили кількість аптек, щоб пацієнти, отримуючи повторний електронний рецепт на інсулін у сімейного лікаря, могли одразу його погасити у найближчій аптеці”.
Нагадуємо, що з 1 жовтня препарати інсуліни можна буде отримати за електронним рецептом. Перший електронний рецепт на інсулін пацієнту виписує лікар-ендокринолог, на основі створеного та внесеного в електронну систему охорони здоров’я плану лікування. Повторний рецепт зможе також виписати сімейний лікар. До кого звертатись за повторним електронним рецептом пацієнт обирає самостійно.
Маючи електронний рецепт пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за напрямом реімбурсації інсулінів. Впізнати таку аптеку можна буде за наліпкою “+Інсуліни”. Крім того, знайти такі аптеки допоможе оператор контакт-центру НСЗУ за безкоштовним номером 16-77. Також найближчим часом інформація з’явиться на онлайн-дашбордах НСЗУ.
До Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій включено 76 препаратів інсуліну. З них 47 - повністю безоплатні.